Kuchnia w stylu retro i nowoczesna

Kuchnia to jedno z najważniejszym pomieszczeń w domu. Oprócz przygotowywania posiłków i jedzenia, to często właśnie tam toczy się życie rodzinne i towarzyskie – szczególnie, gdy pomieszczenie to jest otwarte na salon. Jeżeli w nowym roku planujemy remont kuchni, warto dokładnie przemyśleć, w jakim stylu chcemy ją urządzić. W końcu to decyzja na co najmniej kilka najbliższych lat. A więc nowoczesna czy w stylu retro?

Remont kuchni to noworoczne postawienie wielu z nas. Inspiracje architektów kuszą innowacyjnymi pomysłami i rozwiązaniami, kolorami i stylami. Obecnie, coraz częściej Polacy decydują się na kuchnię w nowoczesnym wydaniu. Część z nas pozostaje jednak wierna klasyce oraz zamiłowaniu do stylu retro. Charakter kuchni powinien być dostosowany m.in. do wielkości pomieszczenia i oczywiście naszych upodobań. Jest to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, więc decyzja musi być przemyślana. Kiedy zatem warto zdecydować się na nowoczesność, a kiedy na styl retro?

Nowoczesna aranżacja kuchni najlepiej sprawdza się w większym, przestronniejszym pomieszczeniu. W przypadku, gdy jest ona otwarta na salon, wtedy również warto postawić na ten styl. Taką kuchnię powinny cechować: funkcjonalność, ergonomiczność i oszczędna forma (minimalistyczna, niemal całkiem pozbawiona elementów dekoracyjnych). Zazwyczaj meble w takiej kuchni są jednokolorowe i mają gładkie fronty. Idealnym rozwiązaniem są te tworzone na wymiar, wówczas wszystkie niezbędne rzeczy – ukryte w szafkach i szufladach – będą miały swoje miejsce, a nasza praca w kuchni będzie sprawna i wygodna. Niezbędne sprzęty AGD również muszą być utrzymywane w tej stylistyce, aby otrzymać pożądany efekt końcowy – tym bardziej, że to właśnie one pozostają „na wierzchu”, będąc jedynym elementem dekoracyjnym takiej kuchni. Jako przykład mogą posłużyć urządzenia marki Hotpoint z linii Luce, które stanowią połączenie technologii, estetyki i oszczędności energii. Motywem przewodnim linii jest połączenie szkła i stali, co nadaje sprzętom innowacyjnego i eleganckiego wyglądu. Kuchnia w stylu nowoczesnym idealnie zaspokoi potrzeby minimalistów oraz estetów ceniących elegancję.

Retro to styl dla nieco sentymentalnych osób, które cenią tradycję i wspomnienia z rodzinnego domu czy starych fotografii – tzw. zwolennicy miejsc „z duszą”. Oczywiście nie oznacza to wcale, że taka kuchnia ma wyglądać jak przedwojenna. Styl ten charakteryzuje łączenie nowoczesności z tradycją i korzystanie z designu minionych epok w nowoczesnym wydaniu.

Żeby nasza kuchnia uzyskała wygląd retro, musimy wybrać meble, armaturę oraz sprzęt AGD, które będą swoim kształtem nawiązywać do minionych stuleci – możemy postawić na wysublimowany styl klasyczny, ale również zdecydować się na inspiracje z XX wieku – z lat 20’, 50’ czy 70’. W ofercie marki Hotpoint znajdziemy np. sprzęt AGD w stylu retro z linii Traditional – piekarniki, kuchnie gazowe i okapy. Wszystkie urządzenia posiadają detale podkreślające tradycyjną estetykę oraz kolory idealnie pasujące do kuchni w stylu retro. Występują w kilku wersjach kolorystycznych: czerń, biel antyczna i antracyt. Na szczególną uwagę zasługują kuchnie wolnostojące z tej linii. Charakteryzuje je unikalny design i zaawanasowane technologie. Na przykład rozwiązanie HD COOKING zapewnia wysoką wydajność urządzenia i uzyskanie doskonałych rezultatów gotowania. Ponadto kuchnie zostały wyposażone w żeliwne ruszty, piekarnik z 10 funkcjami oraz z łatwo wyjmowaną szybą i czyszczeniem parowym. Wszystkie sprzęty marki Hotpoint z linii Traditional łączą w sobie tradycyjną formę z nutką nowoczesności i idealnie wpisują się w kuchnię retro. Meble kuchenne pasujące do tego typu sprzętów powinny być wykonane z naturalnych materiałów (najlepiej drewna) i charakteryzować się prostotą formy. Najlepiej utrzymane w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach. Ozdobą takiej kuchni mogą być przeszklone witryny, czy piękne kredensy, które pamiętamy z domów naszych babć.
W przypadku gdy zależy nam tylko na odświeżaniu kuchni, bez zmiany mebli czy sprzętów, po umieszczeniu w niej pamiątek rodzinnych czy starych elementów dekoracyjnych (cukiernice, dzbanki, zastawa, zasłonki), również możemy uzyskać efekt kuchni retro. Bez trudu powinniśmy je znaleźć na targu staroci czy w antykwariatach. Dla wzmocnienia efektu, możemy pokusić się też o wymianę płytek dekoracyjnych na te w stylu retro (mozaiki czy imitujące cegłę) – sukces gwarantowany!

Hotpoint Luce 1 Hotpoint Luce 2 Hotpoint Traditional (1) Hotpoint Traditional (2)